כשנולד בני הראשון הייתי המומה מעוצמת הרגשות, אך הדבר שאותו אני הכי זוכרת הוא שהייתי ממש ממש ממש עייפה. הימים התחילו ולא נגמרו, וכל מה שהקטנצ'יק שלי רצה זה לישון לי על הידיים. מאז חלף לו עשור ויותר, והיום יש להורים צעירים אפשרות לקבל כלים, כבר בהריון או מיד לאחר הלידה, שיסייעו להם להפחית משמעותית אפשרות להתפתחות בעיות שינה אצל הבייבי החדש. בשעה טובה הגעתם הביתה עם התינוק החדש, זה בדיוק הזמן להניח את היסודות לשינה טובה ואיכותית, ולמנוע קשיים בעתיד.

השאלה הנשאלת היא – איך מלמדים תינוקות לישון? יש מספר דברים שניתן לעשות, והם מובאים בסקירה להלן. לרוב, ימיו הראשונים של התינוק, לא מלווים בקשיי שינה. התינוק הרך ישן והכל בסדר. אך משהו משתבש בדרך, משהו משתנה, ואותו תינוק שאכל וישן, לאט לאט רוצה שנרדים אותו על הידיים, בעגלה או בכל דרך אחרת אשר גורמת לו לחוש בתנועה. חלקם רוצים להרדם תוך כדי אכילה, ועוד. במילים אחרות, התינוק מתחיל לפתח בעיות שינה.

אז קצת מידע כללי על שינה – מלטונין זהו הורמון השינה והוא מופרש בלילה. החל מגיל חמישה חודשים הורמון זה מופרש בשעות הלילה, בכמות היכולה לאפשר לתינוקכם לישון לילה רצוף. אך אין זה אומר שעד גיל חמישה חודשים "נזניח" את עניין השינה. נהפוך הוא, החודשים הראשונים בחייו של הילד יכולים להיות זמן נהדר להתחיל ולבנות תשתי נכונה לשינה רצופה. בתוך תקופת חמשת החודשים הראשונים אנו מפרידים בין שתי תת תקופות: 0-3 חודשים, ו-3-5 חודשים. יש דברים שניתן לעשות כבר מהלידה, ויש דברים בכדאי להתחיל לעשות בגיל שלושה חודשים. מה ניתן לעשות על מנת להקנות תשתית טובה להמשך?

סדר יום

אחד הגורמים הראשיים והחשובים לבניית הרגלי שינה טובים, הוא ביסוס של סדר יום קבוע. סדר יום קבוע עוזר לכם לדעת יותר טוב מתי לצפות שהתנוק יירדם. תוכלו לתכנן את הסידורים שלכם יותר טוב ולהסתובב עם תינוק עירני ולא תינוק עייף. בעזרת סדר יום נכון תוכלו גם ללמוד לזהות מהר יותר את סימני העייפות של התינוק שלכם. ככל שתזהו מהר יותר את סימני העייפות ותיענו להם מהר, כך יהיה קל יותר להרדים את התינוק.

כיצד ניתן לבנות סדר יום לתינוקות? מאחר ומשימת בניית שנות יום מסודרות הינה לא פשוטה, מומלץ להתחיל את הטיפול בקצוות – בשעות הבוקר ובשעות הערב. בערב להימנע משינה עד שעת עב מאוחרת. לקראת שעת השינה, עשו אמבטיה נעימה לתינוק, היכנסו איתו לחדר, ארגנו אותו לשינה, האכילו ועירכו טקס שינה. בשעות הבוקר, עם פתיחת היום, נסו לקבע את שעת שנת הבוקר הראשונה. ניתן לעשות זאת על ידי פעילות קבועה בבוקר, לדוגמה בימים החמים טיול בשעות הבוקר הקרירות, ובחורף אפשר לנצל את שעות העירנות של הבוקר לפעילות משותפת של שיר ותנועה. בהמשך עם גדילתו והתפתחותו של התינוק המשיכו וסדרו את יתר שעות וים.

טקס שינה

מטרת טקס השינה היא לעזור לתינוק להבחין בין יום ללילה, ולהכין את הגוף שלו לשינה. טקס שינה הינו אחד הדברים שכדאי ומומלץ לעשות כבר בראשית דרכו של התינוק בעולם, למרות שעד גיל שלושה חודשים אין הפרדה בין יום ללילה עבור התינוק. אז למה בכל זאת לעשות טקס שינה? טקס השינה הוא חלק מסדר היום אותו אנו בונים לילדינו, ובהמשך תשתית זו תסייע לו ביצירת רצף שינה ארוך יותר בלילה.

מה אפשר לעשות בטקס שינה של תינוק? טקס שינה איכותי כולל תחילה אמבטיה, עיסוי מרגיע לאחר האמבטיה, שיר מרגיע או כל פעילות מרגיעה אחרת שאתם נהנים לעשות עם תינוקכם.

איפה נעשה את טקס השינה? טקס שינה לרוב נעשה בחדר, לכן על מנת להרגיל את התינוק לסדר מסויים, רצוי לערוך את טקס השינה בחדר.

ניתוק הקשר בין אוכל לשינה

תינוקות רכים, בימיהם הראשונים נרדמים בעודם אוכלים. פעולת האכילה מצריכה את התינוק לאבד הרבה אנרגיה, ומעייפת אותו מאוד, ולכן הוא נרדם. הרדמות בזמן האכילה יוצרת תלות מאוד ברורה של התינוק. התינוק יזדקק לפעולת היניקה על מנת להתנמנם ולהרדם. התוצאה הישירה לכך היא שבכל פעם שהתינוק ירצה להירדם הוא ידרוש הנקה. אין זה אומר שהוא רעב, אלא שהוא זקוק ליניקה על מנת להרדם.

מתי ניתן לצפות מתינוק שלא יירדם בזמן האוכל? כאן עלינו ההורים לראות מתי מתחיל להתרחש מצב שבו התינוק אוכל ולא נרדם. לרוב נראה את זה קורה סביב גיל שלושה חודשים.

כיצד נמנע יצירת תלות ביניקה? הרעיון הוא לא לאפשר לילד להתנמנם בזמן האכילה, ואיך נדע שהתינוק מתנמנם? כאשר קצב היניקות יורד, היניקות נחלשות, זה הזמן לנתק אותו מהבקבוק/מהשד ולהניחו במיטה. בנוסף לכך, תינוקות שיונקים אוהבים להירגע בעזרת יניקה כשמשהו מציק להם. גם מכך יש להימנע, ולהשתדל ולהרגיע על ידי חיבוק ומגע ולא על ידי יניקה. היתרון בפעולה זו נותן יתרון גם בהמשך הדרך, הרגעה בעזרת יניקה יכולה ליצור אצל התינוק את הקשר בין הרגעות לבין אוכל, קשר שמוטב שלא יתקיים.

ידוד הילד עם המיטה וחיזוק בטחונו

הורים רבים, מדרך הטבע, נוטים להרגיע את הילד ולהרדימו על ידי סוג מסוים של נדנוד (ידיים, עגלה, כדור פיזיו ועוד). אכן, לתינוקות רכים קשה להירדם ללא עזרה, מאחר והורמון המלטונין אינו מופרש בכמות מספקת. מכאן, שעלינו לעזור להם, אך השאלה הנשאלת היא כיצד ניתן לעזור להם מצד אחד, אך להימנע מתלות בנדנוד וליידד את התינוק עם המיטה מהצד השני? הדרך המומלצת לעשות זאת היא להשכיב את הילד במיטה כשמגיע הזמן לישון. שבו לידו והרגיעו אותו על ידי שיר, מגע, נדנוד קל, או כל דרך אחרת שעוזרת לתינוק להרגע בעודו במיטה. חשוב לזכור, אנו לא משאירים תינוק בוכה במיטה, הוציאו אותו והרגיעו אותו במידת הצורך, והמשיכו בהרדמתו.

 

השאר תגובה