שקד שלישי זו תופעה ששכיח לשמוע עליה בעיקר בהקשר של ילדים. מה זה אומר שקד שלישי? מה ההשפעות שלו? ומה אפשר לעשות?

מה זה אומר שקד שלישי?

למעשה לאדם יש בלוע שלו שתי בלוטות הקשורות למערכת החיסון ואלה הם השקדים. קיימת בלוטה נוספת בשם אדנואיד הנמצאת בחלק הפנימי יותר של הראש, בתקרת החלק האחורי של מערות האף. תפקידן של הבלוטות הוא להוות מחסום ראשון נגד פולשים חיצוניים המגיעים עם האוויר המאיימים להיכנס לגוף.

שקד שלישי מתייחס לתופעה בה האדנואיד מוגדל או מצב בו אחד השקדים מוגדל. האדנואידים והשקדים המוגדלים בעייתים  אצל ילדים עד גיל 6 מאחר והאיברים שלהם עדיין קטנים יחסית והאדנואידים והשקדים המוגדלים עשויים להפריע לפעילות הרציפה של הגוף.

התופעות הקשורות לשקד שלישי

התופעות שנפוץ לראות עקב אדנואיד מוגדל או שקדים מוגדלים או כפי שנהוג לקרוא לתופעה – שקד שלישי – הן  קשיי נשימה בעיקר בלילה בזמן שכיבה, נשימה כבדה, עצירת נשימה, נשימה עם פה פתוח. תופעה נוספת היא נזלת כרונית וזאת מאחר והאדנואיד המוגדל אינו מתפקד היטב כחוסם מפולשים חיצוניים. כמו כן נראה נטייה לדלקות אוזניים או זיהומים חוזרים אחרים הקשורים לאזור האף האוזן והגרון. ההשפעה נובעת בין היתר ממיקום האזור המוגדל וכן מהגודל בפועל.  מעבר לתופעות אלה, יש אפשרות לראות גם תופעות נוספות אצל ילדים הסובלים מאדנואיד מוגדל. לדוגמה – חוסר שקט, עצבנות, קשיי שינה המשפיעים זה על זה.

המשמעות של שקד שלישי

כדי להבין את התופעה טוב יותר ומכאן את דרך הטיפול המומלצת, נבחן את המשמעות הרוחנית של הגרון. הגרון משמעותו המקום ממנו יוצא הביטוי שלי. לרוב כשאנשים סובלים מכאבי גרון חוזרים אפשר להבין כי יש דברים הרוצים להיאמר, ואינם נאמרים. רגשות הרוצים לבוא לידי ביטוי ואינם מבוטאים. יש בתוך האדם יצירה, עשייה שרוצה לצאת החוצה והוא אינו מצליח להביא אותה לידי ביטוי בעולם.

במקרה של ילדים הסובלים מאדנואידים מוגדלים אפשר לומר בוודאות די גמורה שאלה ילדים הנוטים לרגישות רבה, הם חווים רגשות בעוצמה גבוהה ומתקשים להביאם לידי ביטוי. האדנואיד המוגדל מספר לנו את הסיפור של הילד. ייתכן שהאנדואידים המוגדלים גורמים לדלקות חוזרות באוזניים, אז אפשר להבין שהילד ברגישותו הרבה מתקשה לשמוע דברים הנאמרים ונחווים על ידו כעומס רגשי. הרגישות הרבה מתבטאת גם בעצבנות ובחוסר שקט.

למעשה, בלוטות הלימפה אמורות להגן עלינו במשמעות הפיזית שלהן, וכשהן אינן מתפקדות באופן מיטבי, ניתן להקביל זאת לחוויה של הילד שאינו מרגיש מוגן. זה הזמן לא להיבהל, ולא לחשוב איזה הורה אני, או לבטל את מה שכתוב כאן ולחשוב שזה לא קשור למקרה שלכם. זה כן הזמן לזכור שמדובר בחוויה של הילד שלכם את העולם, אתם בוודאי הורים טובים שעושים כמיטב יכולתם אך לא תמיד יש לנו שליטה על הדרך בה הילד תופס את העולם. מזל שיש שקד שלישי מוגדל שיכול לספר לנו מה הילד שלנו צריך מאיתנו.

טיפול נכון בשקד שלישי

הטיפול המיטבי כולל התייחסות הן לפן הפיזי, הן לפן הקוגנטיבי והן לפן הרגשי. עם השמנים האתריים אנחנו נותנים טיפול לזיהום שאולי קיים במקום ולוירוס שאולי יצר זאת. לתערובת השמנים נוסיף שמנים אתריים המותאמים לילד באופן אישי ומאפשרים לו לעבד את רגשותיו ולבטא את עצמו בצורה מיטבית עבורו. הטיפול מתבצע לרוב על ידי מריחת תערובת שמנים על אזור הגרון ובאזורים נוספים לפי הצורך. לתגובה ההורית יש משמעות רבה ביכולת של הילד לעבד את החוויות באופן מיטבי. כמו כן, ישנם משחקים שניתן לשחק עם ילדים על מנת לעזור להם לעבד את החוויה הרגשית, וגם כלים אלה חשוב שיותאמו להרכב המשפחתי ולמערכות היחסים בין חברי המשפחה. השילוב בין שלושת ההיבטים – רגשי, פיזי וקוגניטיבי נותן מענה רחב ושלם המאפשר לילד להחלים ואף לצמוח מהחוויה.

התוצאה היא שהשקד השלישי או האדנואיד המוגדל יכולים לחזור למצבם הרגיל והטבעי והילד נינוח, רגוע יותר, ישן טוב יותר וללא מחלות הקשורות לשקד שלישי.

השאר תגובה