הדרכת הורים לילדים עם ADHD

כ-10% מהבתים מתמודדים עם הפרעת קשב היפראקטיביות ואימפולסיביות (ADHD), עם או בלי לקויות למידה, עם או בלי קשיים חברתיים, עם או בלי חרדות ופחדים, עם או בלי וויסות חושי, עם או בלי וויסות רגשי.

הפרעת קשב

"אני לא יכול, אני פשוט לא יכול, כל כך הרבה רעש, אני לא יכול להתרכז" (הבן שלנו)

המשפחה היא המקום הבטוח, המקום בו אני יכול להרגיש חופשי להיות מי שאני, המקום בו מקבלים אותי כפי שאני. הורים לילדים עם הפרעת קשב יודעים כמה קשה לקבל את המצב, אנחנו כל כך רוצים לעזור להם ולא ממש יודעים איך. הרשת מוצפת בפתרונות ואנחנו מוצאים את עצמנו מנסים הכל כדי לעזור להם, להקל עליהם את ההתמודדות עם הקושי. וכן, אנחנו רוצים לעזור לעצמנו כי ההתמודדות הזו נושאת בתוכה הרבה אתגרים לא שגרתיים.

לפעמים הפתרון הוא בתוכנו, במילים שאנחנו אומרים, בהחלטות שאנחנו מקבלים. התגובות שלנו להתנהגות של הילד שלנו, לקשיים שעולים, יכולות לעזור לילד שלנו להתמודד טוב יותר עם האתגרים. ההכוונה שניתן לילד שלנו והאפשרויות שנפתח לפניו להביע את החוזקות שלו, המעטפת הנכונה של הטיפולים שנספק לו, כל אלה יכולים להפוך ילד למאושר ובטוח בעצמו ולגלות שההפרעה היא לא מכשול אלא מקפצה לעשייה.

"הבדידות החברתית. בגלל הדברים האלה, זה מה שכאב לי – לא ההישגיות ולא הלימודים. לגבי זה היתה לי איזו שהיא אמונה שהוא יעבור את זה." (מתוך "הורים מול מחסום הדיסלקציה – מפתח לדלת נעולה" מאת עמלה עינת)

בהדרכת הורים לילדים עם הפרעות קשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות (ADHD)  יש התייחסות לכל הקשיים שההפרעה יכולה להביא עמה, יש התייחסות לרגשות המתעוררים אצל ההורה בהתמודדות עם ההפרעה, ויש כלים פרקטיים שההורה מקבל בכדי ליישם בבית ולהוביל לשינוי. ההדרכה, מעבר להתייחסות לדברים הקורים במסגרת המשפחתית, כוללת התייחסות לדברים הקורים מחוץ לבית ובראש ובראשונה במערכת החינוך, ובמידת הצורך אני מגיעה עם ההורים לפגישות עם המערך החינוכי, כדי לעזור לכם לתת לילד שלכם את התמיכה המתאימה לו במערכת החינוך.

דבר נוסף הקורה להורים בהתמודדות שלהם עם הפרעת הקשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות (ADHD), זה שאנחנו לא יודעים איזה אבחון הכי מתאים, איזה טיפול לילד יכול לסייע באופן הטוב ביותר. במסגרת השירות שלי אני מכירה מכונים, מאבחנים, מטפלים ועוד הנותנים טיפול תומך לילד. בהדרכה אנחנו עושים סדר בכל נושא האבחונים וההורים גם מקושרים לאנשי מקצוע הרלוונטיים ביותר בהתאם למה שעולה בהדרכה.

ההדרכות מתקיימות בקליניקה באזור רחובות, כשלרוב מדובר על סידרה של כשישה מפגשים. המטרה בהדרכה היא להסתכל על העתיד ועל פיו לתכנן את ההווה. להבין מה ולמה אנחנו עושים עכשיו כדי לגדל ילד שבאפשרותו להתמודד באופן הטוב ביותר עם העולם ועם עצמו.

"האמת? היו לי ימים שפשוט נמאס לי ולא רציתי לראות אותו, והיו לי ימים שפשוט השלמתי עם כל המצב הזה." (מתוך "הורים מול מחסום הדיסלקציה – מפתח לדלת נעולה" מאת עמלה עינת)