האיבר הנשי, שדיים, הינו מרתק בפני עצמו. החודש חל חודש המודעות לסרטן השד, ומצאתי לנכון להקדיש סדרת מאמרים העוסקים בתחלואות השדיים הנפוצות. תחילה נבין מה מסמל איבר זה.

הסימבול של השדיים מבחינה רוחנית

מתוך תפיסה והבנה שהגוף שלנו הוא ביטויה של הנפש, לכל איבר יש משמעות רוחנית. השדיים של האישה מסמלים לכל אורך ההיסטוריה ולפי תורות המזרח והיהדות, את יכולת הנתינה. השד אצל האישה מחבר אותה בצורה העמוקה לשמחת הנתינה. זהו ייחודה של האישה אל מול הגבר. אם נתייחס לדבר הטריוויאלי ביותר המתקשר לשדיה של האישה, ההנקה, אני יכולה לומר שלאורך שנות עבודתי עם נשים מניקות ניכר שעבור חלקן היה עונג רב בהנקה. עונג בהתמסרות לנתינה, והן חשו הזנה פנימית מנתינה זו. הן חשו עצמן מלאות. מנגד, לא פעם ניכר הקונפליקט בין הרצון להניק לבין תחושת המחנק, הן מתארות את עצמן כמבוטלות בעולם הזה. צריכות להיזכר מי הן. אני רואה לא פעם נשים שההתמסרות לאימהות, לילד, ואפילו למחסור בשעות השינה, באופן עמוק וכמעט לא מודע, גורם להן להרגיש שהן מחוברות לייעודן. גם כאן באותו האופן, יש תחושה לפעמים של איבוד העצמי.

 

נשיות בעולם המערבי

אנחנו נשים, וטבוע בתוכנו עמוק בפנים רצון ההתמסרות לנתינה לאחר. לצאצאים שלנו. להבטיח את עתידם בעולם הזה. בעבר תפקידה של האישה היה גידול הילדים וזה נעשה באופן קהילתי, כפי שנהוג לומר – דרוש כפר שלם כדי לגדל ילד – כך היה אז. אישה לא היתה לבד בגידול ילדיה. היא היתה מוקפת בקהילת נשים שתמכו בה והיא בהן. הן היו זו עבור זו בחוויות היום יום.

החיים השתנו, הצרכים, הרצונות, המקצב. הפכנו לחברה אינדיבידואליסטית. לפתע התעוררה האישה ומצאה את עצמה במציאות שאינה טובה לה. היא מצאה את עצמה לבד, בצד אל מול התרחשויות העולם, אינה יכולה להשמיע את קולה. הילדים לא עוד בבית אלא בבית הספר וחייהם מלאים בעניין, והיא … לבד. הכלי שלה התרוקן, כבר לא היה מלא באור הקבלה והנתינה. אז התעורר בה הרצון לחוש שוב את אותה מלאות באור.

כך התחילו הנשים לצאת לעבוד, והפכו לחלק מעולם גברי שאינו תואם את הטבע הפנימי שלהן. נשים נאלצו להתאים את עצמן לטבע הגברי ואמצו יותר ויותר תכונות אופי גבריות על מנת להצליח להשתלב בעולם זה. כך נוצר לו הקונפליקט. הקונפליקט בין הטבע הנשי לעולם הגברי.

כמו כל קונפליקט, גם אם הוא סמוי, ובמיוחד אם הוא סמוי מהתודעה, הגוף מספר לנו עליו. הגוף לוקח על עצמו את 'עול' החזקת הקונפליקט עד אשר הנפש מסוגלת להתמודד איתו. תחלואות השד השונות מספרות לנו על הקונפליקט בו מצויה האישה, על הדברים שהנפש עוד לא מסוגלת להתמודד איתם ולהכיל אותם.

במאמרים הבאים נעסוק בתחלואות אופייניות לאזור השדיים ונבין את המשמעות המסתתרת מאחוריהן.

השאר תגובה