שאלות נפוצות

הדרכת הורים

למי מיועדת הדרכת הורים?

הדרכת הורים מיועדת להורים החווים קושי מול הילדים. ילדים שמתנגדים, ילד עם התקפי כעס. הורים שמרגישים שהם צריכים כלים, שהם רוצים להרחיב את היכולת שלהם להתמודד עם אתגרי ההורות.

איך מנתהלת הדרכת הורים?

בהדרכה נפגשים בקליניקה או בסקייפ, יש שיחת הכרות ואבחון ולאחר מכן אנחנו לוקחים סיטואציות מחיי היום יום ובוחנים אילו רגשות עלו שם, מה כל אחד הבין מהסיטואציה ומה אפשר לעשות אחרת כדי להביא לתגובה אחרת מצד הילד.

 

כמה מפגשים צריך?

הממוצע של המפגשים הוא כשישה. תלוי בגיל הילד ובמידת המורכבות של המקרה. ישנם מקרים בהם מספיקים 3-4 מפגשים ויש מקרים בהם נדרשים יותר משישה. 

כל כמה זמן יש מפגש?

לרוב תנחיל במפגש אחד לשבוע ואז נרווח קצת, ובהתאם לצורך. 

האם שני ההורים חייבים לנכוח בפגישה?

אין הכרח ששני ההורים ינכחו בפגישה. יש תועלת גדולה כששני ההורים נוכחים, אולם באם רק הורה אחד מגיע נגדיר את המטרות מראש על מנת למקסם את העבודה.

מאיזה גיל מתחילים הדרכת הורים?

אין גיל נכון להתחיל בו. כשהורה מרגיש שהוא זקוק- כדאי שיבוא.

לאיזה גילאים מתאימה הדרכת הורים?

אני עובדת עם הורים לילדים ומתבגרים עד גיל 18. מעבר לכך עדיף טיפול משפחתי.

הפרעת קשב

איך אי יכול לדעת אם לילד של יש הפרעת קשב?

זוהי קביעה שרק נוירולוג/פסיכיאטר יכול לקבל. במידה ויש חשד, מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה.

איך אני יכול לדעת אם מדובר בהפרעת קשב או לקות למידה?

ב-90% מהמקרים לקות למידה והפרעת קשב מופיעות ביחד. הן יכולות גם להופיע עם קשיים בויסות חושי וקשיים בויסות רגשי.

מה עושים בהדרכת הורים לילדים עם הפרעת קשב?

אחד הדברים שילדים עם הפרעת קשב/לקויות למידה חווים, זה תחושה של חוסר הצלחה. בהדרכות אנו בוחנים כדאי לעזור לילד לחוות הצלחות. המטרה היא להעצים את הילד ולאפשר לו לראות כמה הוא טוב במה שהוא עושה.

איך מתנהלת ההדרכה כשיש רקע של הפרעת קשב לילד?

הפגישה הראשונה מיועדת לאבחון והכרות, במידה ויש אבחונים, מביאים את האבחונים הקיימים. אני מבינה איפה הקשיים של ההורה, איפה הקשיים של הילד. בשלב הבא מתחילים למלא את החסר מבחינת המידע - מהי הפרעת קשב, מה המשמעויות שלה, מה אנחנו נעשה ומה עליהם לעשות מחוץ למפגשים. במידת הצורך אני מגיעה למפגשים עם הצוות החינוכי. בפגישות בהמשך מבססים את מערכת היחסים כך שהילד ירגיש ביטחון.

באיזה גיל אפשר לאבחן הפרעת קשב?

ככל שיותר מוקדם יותר טוב. בארץ ניתן טיפול תרופתי החל מגיל חמש וגם אז באישור מיוחד. 

ייעוץ שינה

מאיזה גיל מתחילים ייעוץ שינה?

ייעוץ זהו תהליך בו מלמדים תינוק או ילד הרגלים חדשים החל מגיל חמישה חודשים תינוק/ילד בשלים להתחיל ללמוד.

מהם סיכויי ההצלחה בייעוץ שינה?

בייעוץ שינה בליווי שלי מדובר על סיכויי הצלחה של 98%.

האם יש ילדים שייעוץ שינה לא מתאים להם?

עד גיל שנתיים קשיים בשינה יכולים להפתר בדרך של ייעוץ שינה. החל מגיל שנתיים חשוב לבדוק אם לא נדרשת הדרכת הורים, כלומר האם מדובר רק בהרגלי הקשורים לשינה, או שאולי יש קושי כליי בהתנהלות מול הילד והשינה הוא מקום נוסף בו מתגלה הקוש. במקרים כאלה נבחנת האפשרות לפעול במסגרת הדרכת הורים.

איך מתנהל ייעוץ שינה?

ייעוץ שינה מחיל בפגישה של שעה וחצי המחולקת לשלב האיבחון ובחלקה השני מתחילה ההדרכה. לאחר מכן אתם יכולים לבחור מסלול ליווי שבועי או מסלול ליווי יומי. למידע נוסף

האם ילד לא לומד בעצמו לישון?

ילדים יכולים ללמוד בעצמם, אולם לרוב ילד לא לומד זאת באופן אינטואיטיבי. כפי שאנחנו מלמדים את הילד שלנו לתנקות ולהתלבש, אנחנו גם מלמדים אותו איך לישון בעצמו. 

כמה זמן נמשך ייעוץ שינה?

תהליך למידה שכזה נמשך כשישה שבועות עד חודשיים, כשהמטרה היא להכניס ילד עירני למיטה, וללא שום עזרים חיצוניים הוא מצליח להירדם לבד.

מאיזה גיל אפשר להתחיל?

מתחילים מגיל חמישה חודשים. המלצה זו מבוססת על שלבי ההתפתחות של התינוק. לפי גיל זה התינוק אינו בשל רגשית לתהליך למידה, אינו בשל מבחינה קוגניטיבית לתהליך, אינו בשל מבחינה פיזיולוגית ואינו בשל מבחינה פיזית.

האם יש גיל שזה כבר מאוחר מידי?

אף פעם אין גיל מאוחר מידי....

האם ילדים בוכים בתהליך הלמידה?

בתהליך של לימוד הרגלי שינה חדשים, הילד חווה שינוי, ובאופן טבעי מתנגד לשינוי. ההתנגדות יכולה להתבטא בגילאים צעירים רק על ידי בכי. בזכות ניסיון רב שאני מביאה עימי לתהליכים, ובזכות ההכנה שההורה מקבל, אנחנו מצליחים להגיע למינימום בכי נדרש.