לצערנו, סרטן בכלל וסרטן השד בפרט, הפכו למגפה החדשה. נשאלת השאלה, מדוע זה נראה שיש עלייה כה גדולה במספר מקרי סרטן השד בעשור האחרון? והאם באמת יש עלייה שכזו?

קצת נתונים

אז כן, יש עלייה במספר מקרי סרטן השד באוכלוסייה. משרד הבריאות מחלק את החולות בסרטן השד לשתי קבוצות:

נשים עם סרטן השד שהתפשט מעבר לרקמת השד – והוא נקרא סרטן שד חודרני.

נשים עם סרטן השד שלא יצא מעבר לרקמת השד – והוא נקרא סרטן שד ממוקד.

הנתונים מראים כי מגמת התחלואה אצל נשים (להוציא נשים מהמגזר הערבי) שחלו בסרטן השד החודרני נותרה קבועה פחות או יותר. השינוי הגדול נמצא כשבוחנים את מגמת השינוי אצל נשים שחלו בסרטן שד ממוקד. האמת, שכשראיתי את המספרים נותרתי פעורת פה. הנתונים מראים מגמה של יותר מהכפלה במספר החולות בסרטן ממוקד. ב-1996 השיעור הוא 6 על כל 100,000 נשים, וב-2017 שיעור החולות הוא 14 מתוך 100,000 נשים. ואז חשבת לעצמי, טוב אולי הגילוי המוקדם הוא זה ששינה את המספרים, אבל אז היינו אמורים לראות ירידה בשיעורי החולות בסרטן שד חודרני – ולא כך הדבר. מספר זה נותר די קבוע (בשנת 1990 החלה האגודה למלחמה בסרטן להעלות המודעות לסרטן השד, ובנוסף התחילו בדיקות הממוגרפיה כחלק משיגרת הבדיקות לנשים בשנת 1995). כלומר, יש עלייה משמעותית במספר מקרי סרטן השד*.

 

מה הסיבה בגללה יש עלייה שכזו?

אחד הגורמים הוא טיפולי פוריות הכרוכים בהזרקת הורמונים לאורך זמן לגוף. יש שיאמרו בגלל התזונה, בגלל ההורמונים במזון, בגלל הסטרס. אני מאמינה שכל הגורמים האלה אכן משפיעים אך למה דווקא על השד? ובכן, דבר נוסף השתנה בעשורים האחרונים וזה כיצד אישה תופסת את עצמה, את תפקידה ואת מקומה בעולם שלנו.

במאמר הראשון בסדרה זו ציינתי כי הסימבול של השדיים הוא נתינה, נשיות אימהות. אישה במהותה היא בעלת יכולת נתינה מאוד גדולה, הרצון לתת הוא מרכיב פנימי עמוק ובעל משמעות גדולה עבור האישה. אך בפועל האישה מוצאת את עצמה חיה בעולם זכרי בו הנתינה הזו עשויה להיתפס כחולשה, אז היא מאמצת לעצמה תכונות זכריות ובעצם היא יוצאת נגד הרצון הפנימי העמוק והקדום הזה.

לפעמים אישה מחוברת לרצון להעניק, לתת מקום לאחר אך מוצאת שאין לה למי לתת. הילדים עזבו את הבית ואינם זקוקים לה עוד, בעבודה אינה נדרשת עוד, וכך הרצון העז לתת מקום לאחר ולהעניק לו ובכך להתמלא – נותר ללא מענה. דברים אלה בחייה של האישה מעוררים כאב עמוק, הסרטן מספר על הכאב העמוק אותו חווה האישה על כך שאינה מוצאת את מקומה כפי שהייתה רוצה. על המאבק הפנימי להשתלב בעולם השונה ממהותה או על הרצון העמוק שאינו מתממש.

כל התהליך הזה הוא כמו לידה מחדש של עצמיות האישה – כמעניקה לאחר וגם לעצמה.

מציאת האיזון הפנימי

הטיפול ברמה הרגשית מנטלית עוסק במציאת האיזון הפנימי בין הרצון להעניק לאחר והרצון האישה להיות נוכחת עבור עצמה. לדעת להעניק לעצמה ולאחר במידה מאוזנת ומותאמת. אחד השמנים האתריים המובילים בטיפול יהיה ליטסאה קובבה אשר מעורר את מקום היצירה, החיבור לעצמי ולרצון שלי. איתו נשלב שמנים הפותחים את צ'קרת הגרון כמו שמן אתרי ציפורן ושמן אתרי קורנית מתוקה ומאפשרים לי לומר את האמת שלי קודם כל לעצמי ואז גם לעולם כולו. להשיל את דרישות החברה, הציפיות והרצונות שהם לא שלנו אלא מלבושים שהלבישו אותנו לאורך השנים.

שמן אתרי נוסף שיעזור הוא עשב לימון – ממלא את האישה באנרגיה שאומרת – זו אני והעיקר שאני אוהבת אותי ואליו נוסיף שמן אתרי אשכולית שמאפשר הקשבה לקול הפנימי זה שכבר שכחנו לפעמים איך הוא נשמע. השמנים האתריים הם בעלי תדר אנרגטי גבוה ולכן עצם השימוש בהם מסייע בהעלאת מצב רוחה של המטופלת – ושמחה היא תרופה חיונית להחלמה טובה.

הטיפול הארומתרפי משולב עם טיפולים נוספים המחברים לילד הפנימי, ניקוי של דפוסים מפריעים ועירור דפוסים קדומים יותר. כך האישה נעשית יציבה יותר בדרכה ומאוזנת יותר. קולה נשמע לה היטב והיא משמיעה אותו בצורה ברורה כלפי חוץ.

טיפול תומך בזמן הטיפולים הקונבנציונליים

הטיפול הארומתרפי ברובד הרגשי מנטלי, נעשה בזמן ההפסקות בין הטיפולים על מנת לא להפריע לטיפול הכימותרפי. על מנת לסייע לגוף ברמה הפיזית במאבקו בסרטן נעזר בשמנים אתריים אנטי סרטניים כמו לבנדר, לימון ועשב לימון. לאחר סיום סדרה של טיפולים נדאג לשקם את הכבד והכליות שהותשו בזמן הטיפולים ונעשה זאת בעזרת שמנים ייעודיים שמטהרים ומנקים את הגוף כמו שמן אתרי זרעי כוסברה, שמן אתרי לבנדר לחיזוק ולשיקום מערכת העצבים שנפגעת גם היא בזמן הטיפולים.

בזמן הקרנות ניתן להקל מאוד על הכוויות והפגיעה בעור על ידי מריחת שמנים אתריים לפני ההקרנה. טיפול זה מאפשר החלמה מהירה וטובה יותר. בבתי חולים באירופה משתמשים בשמנים אתריים כדי לעזור למנוע נזקים בעור בזמן הקרנות וליצור ריפוי מהיר של העור. אחד השמנים האתריים המוכרים בהם משתמשים בבתי חולים באירופה הוא ניאולי המאפשר ריפוי עמוק של פצעים.

כמה מילים לסיום

האנרגיה הנקבית היא במהותה מושפעת, כמו הירח המושפע מאור השמש (האנרגיה הזכרית). בכל אחת מאיתנו יש שמש וירח. גם היכולת להיות משפיעה וגם היכולת להיות מושפעת. התפקיד שלנו כנשים בעולם הזה הוא להתחבר באמת למי שאנחנו, להשפיע טוב על העולם עם יכולת ההענקה והנתינה שלנו, ובכך לחוש את המלאות של הנתינה. במילים אחרות, להכניס לעולם את האנרגיה הנשית ובכך לממש את הרצון העמוק לתת ולהעניק, מהטוב שיש בנו, לאחר.

אני מסתכלת סביבי ואני רואה את זה קורה, מתהווה, וכמו בכל תהליך של איזון מחדש – עוד יהיו כמה מהמורות עד שנגיע לאיזון עם עצמנו ועם העולם הזכרי שסביבנו.

 

 

 

 

 

 

*הנתונים מתוך הרישום הלאומי לסרטן, המרכז הלאומי לבקרת מחלות, משרד הבריאות

השאר תגובה