בחמישה חושים "חיצוניים" התברך האדם. חמישתם עובדים בשיתוף פעולה וקולטים מידע מהסביבה וביחד יוצרים תמונה רב ממדית על העולם. כשתינוק נולד, חוש הראייה, חוש השמיעה וחוש המישוש עדיין אינם מתפקדים במלואם. חוש הטעם מוגבל בחוויה שניתן לספק לו, והחוש שעובד באופן מלא הוא חוש הריח. למעשה הדרך בה תינוק מזהה את אימו היא בעזרת חוש הריח. כמה פעמים שמעתם אמא אומרת שהילד שלה מריח אותה? עם הנשימה הראשונה שלוקח התינוק הצעיר בעולם, נקלטים הריחות במוחו.

הייחוד של חוש הריח

כל החושים "מוסרים" את המידע שלהם למוח ושם נעשה העיבוד של המידע שנאסף מהסביבה. המידע הנקלט מהאיברים אוזניים ועיניים עובר סינון בתלמוס לפני שהוא יכול להיכנס למוח ולעבור עיבוד. להבדיל, המידע הנקלט מחוש הריח אינו עובר עיבוד או סינון כל שהוא, והמידע נכנס ישירות לאזור הלימבי במוח – בלי סינון מקדים.

האזור הלימבי במוח כולל את האמיגדלה שבין היתר אחראית על העיבוד הרגשי. המידע המגיע אליה מעובד לרגשות חיוביים או שליליים, ובין היתר היא קשורה לזיהוי של פחד ואיום ומכאן אחראית להפעלת המערכת fight or flight. כמו כן, האמיגדלה אחראית על יצירת זיכרונות רגשיים. חלק נוסף הקשור לאזור הלימבי הוא ההיפוקמפוס שאחראי על זיכרון לטווח ארוך.

חוש הריח, בניגוד לשאר החושים, משפיע באופן ישיר ובלתי אמצעי על האזור הלימבי. חוש הריח עושה זאת בעזרת מיליוני קולטנים הנמצאים בחלל האף היכולים להבחין בין מיליוני מולקולות של ריח שכל אחת מהן מפעילה רגש וזיכרון. כתוצאה מכך, חוש הריח מפעיל את האזורים האלה במוח מהר יותר, ומעורר זיכרונות רגשיים חדים הרבה יותר משאר החושים, ובעזרת הטיפול הארומתרפי אנחנו יכולים להשפיע באופן ישיר על הזיכרונות ועל הרגשות של האדם.

חוש הריח כאמצעי טיפולי

אנחנו מריחים כל הזמן, גם אם איננו חשים בריח, הוא נקלט ברצפטורים שלנו באף. המוח בחוכמתו יודע כיצד "להרדים" גירויים מסוימים על מנת שלא נהיה מוצפים. אם ניכנס למקום חדש, הריח תחילה יהיה מורגש ואז לאט לאט הוא יהפוך להיות מעין "רעש לבן" ברקע – קיים אך אינו מורגש באופן מודע.

ללא נשימה האדם לא יכול לחיות, הנשימה אוטומטית ועם כל נשימה אנחנו מכניסים אלינו גם ריח. בתהליך הטיפול הארומתרפי, בעזרת הריח שמביאים עימם השמנים, אנחנו משפיעים על הזיכרונות של האדם, ועל הרגשות הקדומים שנבנו עוד בינקותו. בעזרת הריח והתדר האנרגטי של השמן אנחנו יכולים להביא ליצירת חוויה מחודשת וליצור תגובות אוטומטיות חדשות.

הרבה אנשים מאבדים במהלך חייהם את השמחה הילדית הטהורה. שמחה שאינה תלויה בדבר, שמחה המגיעה מתוך האדם פנימה. לפעמים זה קורה כבר בגיל צעיר. אחד השמנים שעוזרים לאדם להיזכר בשמחה הילדית הטהורה הוא שמן אתרי קמומיל רומאי. ומדוע זה חשוב כחלק מהתהליך הטיפולי להיזכר בשמחה ילדית טהורה? שמחה ילדית טהורה מאפשרת לאדם להתנהל מתוך שמחה, בקלילות ובנינוחות. תחושות אלה מסייעות בהורדת המגננות שמנעו ממנו חווית חיים מלאה וחיובית. הקלילות והשמחה מאפשרות לאדם לראות את הטוב והחיובי בחייו. מכאן השינוי של התדר האנרגטי מזמן לחיי האדם התנסויות חיוביות ומתחיל תהליך של שינוי הזיכרון.

תהליך זה הוא עמוק, מעבר למילים, מעבר לרגש שבשכבה העליונה, הוא נוגע ביסודות של עליהם נבנה האדם, ומאפשר בנייה על יסודות חזקים יותר.

השאר תגובה