כולנו מזיעים, זיעה זוהי הדרך של הגוף לצנן את עצמו כאשר הטמפרטורה הפנימית עולה. זיעה מופרשת מבלוטות זיעה ובזמן הפרשת הזיעה מופרשים מים המכילים חומרים שונים כגון אוריאה, מלח נתרן כלורי וחומרים שמפיצים ריח. המים מתאדים מפני השטח של העור ופעולה זו מאפשרת הסעה של חום מחוץ לגוף.

קיימים שני סוגים של בלוטות זיעה הנבדלים זה מזה בסוג ההפרשה ובמיקום. הסוג הראשון, בלוטות אקריניות הנמצאות על העור בכל הגוף. הסוג השני, אפוקריניות, נמצאות באזור בית השחי ואברי המין. מדובר בבלוטות גדולות יותר המפרישות גם חומרים שומניים המתפרקים על ידי הבקטריות שעל העור ויוצרים ריח רע.

בלוטות הזיעה פועלות באופן בלתי נשלט על ידי האדם, כלומר מי שמווסת את הפעילות שלהן זוהי מערכת העצבים הסימפתטית. חום גוף פנימי גבוה מעורר את חיישני המערכת ומורה על הבלוטות להפריש זיעה. הפרשת זיעה יכולה להיגרם כתוצאה ממאמץ גופני, תנאים סביבתיים, מצב בריאותי ארוך טווח, מחלה קצרת טווח, תרופות ומצב רגשי.

במאמר זה אתייחס להזעת יתר הנגרמת כתוצאה ממצב רגשי. הזעת יתר מסוג כזה מתרחשת באופן ספונטני ואין הסבר גופני, סביבתי, בריאותי או תרופתי היכול להסביר את התופעה.

מערכת העצבים הסימפתטית האחראית על הפעלת בלוטות הזיעה, קשורה גם להישרדות האדם ואמונה על מנגנון  ה fight or flight המופעל בזמן סטרס. האדם הקדום חווה מצבי סטרס שונים מאלו שאנו חווים היום. האדם בימנו חווה מצבי סטרס הנגרמים, בין היתר, מחוויות רגשיות היושבות לעיתים עמוק בתת המודע שלנו, וגורמות לתחושה של סטרס באופן קבוע או בעקבות חוויה כלשהי.

בלוטות הזיעה נמצאות על העור, כלומר הפרשת זיעה נראית על העור ועשויה להשפיע על התקשורת שלי עם הסביבה. לדוגמה הזעת יתר בכפות הידיים מביאה לכך שאנשים הסובלים מזה נמענים מללחוץ את היד של אנשים. אנשים שסובלים מהזעת יתר בכפות הרגליים ימנעו מחליצת נעליים במקומות ציבוריים. זאת אומרת שיש בתופעה הזו מימד חברתי סביבתי.  כלומר עוררות רגשית ובעיקר סביב המימד החברתי סביבתי, עשויה לגרום להפרשת זיעה מוגברת.

נקודת מבט נוספת בהקשר של הזעת יתר, קשורה לכך שמים מייצגים את עולם הרגש, כלומר הפרשת מים מוגברת דרך העור שאינה קשורה למצב פיזי כזה או אחר, מספרת על כך שרגש אינו מצליח להתבטא באופן מאוזן באדם והמים היוצאים מהגוף לוקחים על עצמם בצורה אנרגטית את מה שהנפש מתקשה לשאת. אפשר להרחיב ולומר שיסוד המים אינו מאוזן באדם כלומר הוא חש תקיעות וחוסר זרימה במקומות מסוימים בחייו. חוסר איזון ביסוד המים באדם יכול להתבטא בדרכים שונות כמו השתנה מוגברת, תחושת יובש בגרון ועוד. עצם העובדה שחוסר האיזון ביסוד המים בא לידי ביטוי על העור מחזק את הקשר להיבט החברתי סביבתי.

לסיכום עד כה – הפרשת זיעה ביתר שאין לה הסבר בריאותי, גופני כלשהו, עשויה להצביע על כך שהאדם חווה סטרס רגשי בהיבט חברתי סביבתי. האזור בו מתרחשת הזעת היתר משלים את התמונה ויכול לדייק אותנו לגבי המקום בחייו בו האדם חווה את הסטרס הרגשי.

לדוגמה, הזעת יתר בכפות הידיים מדברת על העשייה של האדם בעולם. כפות ידיים אמונות על עשייה מדויקת היורדת לפרטים, וייתכן כי אדם זה חווה סטרס רגשי הקשור לעשייה הדורשת ירידה לפרטים. דוגמה נוספת היא הזעה בבית השחי, זו גם מלווה לרוב בריח רע כתוצאה מסוג הבלוטות הקיימות באזור זה. בית השחי זהו האזור הקרוב ללב, אזור המייצג את המרכז של הרגש וכן גם קרוב למיתרי הקול – החיבור בין הרגש ליכולת להביע את הרגש כלפי חוץ – מעורר סטרס ומתח.

אזור נוסף אשר שכיח שיש בו הזעת יתר הוא כפות הרגליים. כפות הרגליים קשורות לתחושת ההשתרשות שלי בעולם. הן אלה המחברות אותנו לאדמה, ואדם הנוטה להזעה מוגברת ברגליים חש סטרס בכל הקשור לעשייה החברתית שלו. ייתכן כי הוא נהנה מהמקום המתבודד שיצר לעצמו, אך הציפייה החברתית להשתלב חברתית, להכות שורש בסביבה, מעורר בו לחץ.

הטיפול בהזעת יתר חייב לכלול התייחסות לסטרס הספציפי שהאדם חווה, ולאפשר לו לשחרר דפוסים קודמים ולסגל לעצמו דפוסים המאפשרים למערכת העצבים שלו להיות רגועה יותר ומאוזנת יותר וכך גם ליסוד המים.

השאר תגובה