הדרכת הורים לילדים ולמתבגרים

שואלים את עצמכם מה זה הדרכת הורים? מה עושים בהדרכת הורים? למי זה מתאים? ובוודאי שאלות ותהיות רבות נוספות עולות. אנחנו כהורים מוקפים במאות אנשי טיפול הדרכה וייעוץ, ולדעת מה מתאים למשפחה שלי ולי מתוך כל המגוון הזה יכול לעורר בלבול רב. 

מדריכת הורים פרטנית

 "לכל דבר בחיים יש שיטה ועל מנת לפתור את הבעיה עלינו למצוא את השיטה הנכונה." (אלפרד אדלר)

הורות במאה ה-21 מביאה עמה אתגרים חדשים ומגוונים אשר יכולים לקבל מענה בהדרכת הורים. הורים מוצאים עצמם מתמודדים עם סיטואציות שכלל לא העלו על דעתם שיכולות להתרחש. הקידמה הטכנולוגית, הקצב המהיר של החיים, התקשורת המשתנה, תופסים אותנו ההורים לא פעם לא מוכנים. נוסיף לכך שההורות השתנתה לחלוטין, ממצב בו ההורה היה במרכז נוצר מצב חדש בו יש שוויון ערך בין בני המשפחה. הילדים נולדים למציאות אחרת ובה הם דורשים עצמאות רבה יותר, דורשים שיתייחסו לדעות שלהם, ולמעשה שיטות החינוך על פיהן אנו ההורים התחנכנו כבר אינן רלוונטיות עוד לחינוך ילדינו.

המשפחה היום נתפסת כדמוקרטית יותר, מקום בו לכולם יש את הזכות להביע את דעתם, ואף יותר מזאת - אנחנו כהורים מעוניינים לאפשר לילדנו להביע את עצמם. בנקודה זו מתעורר קונפליקט אשר הדרכת הורים פרטנית וממוקדת יכולה לפתור בעזרת מתן כלים קונקרטיים ופרקטיים. הקונפליקט מתעורר כשהרצון שלנו לקיים מערכת יחסים מכבדת המושתתת על כבוד הדדי נתקל בתגובה שונה מהצפוי מצד הילד. הורים מוצאים עצמם בתחושה שהם מנוהלים ולא מנהלים בביתם, הורים מספרים שהם מרגישים שהם הולכים על ביצים ליד ילדם, מתוך חשש מהתגובה של ילדם. 

"בשורש של כל התקף כעס ומאבק כוח יש צרכים לא מסופקים." (מרשל רוזנברג)

זמינות הידע והמידע והשפע הגדול גורמים להורים לא פעם אף להתבלבל יותר, הם מנסים שיטות שונות בכדי להוביל את הבית למקום שהם מאמינים שנכון להיות בו, ומוצאים את עצמם מתחפרים לעיתים

 אף עמוק יותר בבוץ. הדרכת הורים פרטנית נותנת להורה כלים פרקטיים הניתנים ליישום מיידי ומאפשרים שיפור מערכות היחסים במשפחה. בהדרכת הורים בליווי שלי אנחנו לרוב ניקח סיטואציות מחיי היומיום, נפרק אותן, נבין אותן היטב מבחינת הקשיים הטכניים והרגשיים, ונבנה ביחד את הסיטואציה ואת הפעולות והתגובות החדשות. בהדרכת הורים פרטנית המטרה היא לאפשר להורה לחוות הצלחות אשר ידרבנו אותו להמשיך ולהתקדם. על מנת לחוות הצלחות אני משלבת מספר כלים של עבודה בעת בניית התגובה החדשה כדי שאתם ההורים תדעו ותבינו מה ולמה אתם עושים. ככל שתבינו טוב יותר את עצמכם ואת הילד, תהיו שלמים יותר, ואז תפגינו יותר ביטחון ותוכלו להתמיד בדרך.

מספר המפגשים הממוצע הדרוש לצורך השגת שיפור האווירה בבית הוא כשישה. כל מפגש נמשך שעה אשר במהלכה ההורה מעשיר את עצמו בידע רב, בכלים ובתובנות חדשות על ההורות שלו. מכל מפגש ההורה יוצא עם פעולות לעשייה, המותאמות לסיפור האישי שלו, לקצב שלו, לאישיות שלו, וזאת כדי לאפשר לו ולילד שלו להצליח. בנימה אישית, אני מאמינה שההורות מביאה עימה התמודדויות המאפשרות לנו להתקדם מבחינה אישית ורגשית, הילדים צעד אחרי צעד מובילים אותנו להתמודדויות עם נקודות שהן לא פעם מכשול בחיינו באופן כללי. אני יודעת שהילדים רוצים שנצליח, וברגע שההורה מתחיל לשנות, הילד מגיב לשינוי ובכך מעודד את ההורה להמשיך ולשנות.

"התקדמות לא תעשה לעולם מבלי המודעות למה שמונע אותה." (אלפרד אדלר)