השעה שתיים לפנות בוקר. הכל שקט בחוץ, כולם ישנים, הכל חשוך, ואצלכם???? אמצע היום!!!!! תינוק קטן, החליט שעכשיו זה לא הזמן לישון, ואתם צריכים להיות ערים איתו.

אז קודם כל  מזל טוב, הבאתם את הבייבי שלכם הביתה, אבל חשוב שתדעו, אצל תינוקות עד גיל שלושה חודשים אין הבחנה בין יום ללילה. כשחוזרים מבית החולים, הגוף מלא באדרנלין, והרבה פעמים אמהות אחרי לידה לא מרגישות עייפות. במשך היום הן מתפקדות, וכשהלילה מגיע, והן רוצות לתפוס כמה שעות שינה, הפצפון שישן לו כל היום, בדיוק מחליט להתעורר, והנה הלכה לה שנת הלילה. העייפות המצטברת כתוצאה מחוסר שעות השינה , משבשת את המערכות בגוף, ולפתע אותה אם סבלנית הופכת לעצבנית, אותה אם שהיתה פעילה בשעות היום, לא מסוגלת לעשות דבר.

אצל אמהות מניקות הבעיה אף גדולה יותר, מלבד התלות המלאה של התינוק באם להזנה, מה שמביא את האם לעיתים לסבול ממחסור רב יותר של שעות שינה, מחסור בשינות שינה עלול לפגוע בכמות החלב ובאיכותו.

מדוע זה קורה?

הורמון השינה אינו מופרש בכמות מספקת אצל תינוקות בני יומם, ולכן אנו רואים עד גיל שלושה חודשים שהשינה מפוזרת על כל שעות היממה, ולא תמיד מרוכזת בלילה. יש תינוקות שאף נוטים להיות ערים בלילה ולישון יותר ביום. עדות נוספת לתופעה זו היא שתינוקות רבים עושים קקי בלילה, תופעה שנעלמת מעצמה עם הגעתם לגיל שלושה חודשים, כאשר נבנית ההבחנה בין יום ללילה.

החל מגיל חודשיים רמות הורמון השינה הולכות וגדלות, ומגיעות לשיא בגיל חמישה חודשים. לכן מבחינה פיזיולוגית ניתן לצפות להבחנה מסביבות גיל שלושה חודשים. יחד עם זאת, אין זה אומר שלא ניתן לעשות דבר. נהפוך הוא, ישנם דברים שניתן לעשות על מנת לעזור לתינוק להבחין בין יום ללילה.

אז מה עושים?

בשעות הערות ביום חשוב לחשוף את התינוק לאור היום, ולהבדיל בין שנת יום לשנת הלילה. ניתן לעשות במספר דרכים: במשך היום להשאיר את התינוק לישון בסביבה מוארת קלות, ובלילה להשכיב לישון בחושך. בשעות הערות ביום להפעיל אותו ולחשוף אותו לגירויים שונים ובאופן זה משיגים מספר דברים – ראשית עוזרים להתפתחות של התינוק, שנית זה מעורר אותו ואחרון זה גורם לו ללכת לישון כשהוא באמת עייף וכך הוא ישן יותר זמן, שינה איכותית יותר.

כמו-כן, לפני שנת הלילה רחצו את התינוק, הלבישו אותו בבגדי שינה, וערכו טקס שינה קצר שכולל שיר ומגע. פעולות אלה מסייעות לתינוק להבדיל בין שנת יום לשנת לילה.

כפי שציינתי, תינוקות נוטים לעשות קקי בלילה, וההחלפה מעוררת. חשוב להקפיד להחליף חיתול רק כאשר באמת אין ברירה. בשעת החלפת חיתול והאכלה בלילה, לא להדליק נורה מעל 5 וואט, על מנת למנוע התעוררות. אור חזק מצניח את רמות הורמון השינה וגורם להתעוררות.

הגעתם כבר לגיל חצי שנה והשינה של הילד שלכם עדיין רצופת התעוררויות? יש לכם את היכולת ללמד את הילד שלכם לישון טוב יותר! אימון שינה מקצועי ואיכותי יתן לכם את כל הכלים והדרך לשפר את איכות השינה של הילד שלכם.

ייעוץ שינה בליווי אישי

תהליך אימון שינה דיגיטלי

השאר תגובה