השבוע חל יום המודעות לסרטן הערמונית, או בשמה הלועזי – פרוסטטה, ומאמר זה מוקדש לנושא בלוטת הערמונית.

מהי בלוטת הערמונית?

בלוטת הערמונית – פרוסטטה, זוהי בלוטת מין שתפקידה לייצר את נוזל הערמונית המגן על הזרע. אחד מתפקידיה של בלוטת הערמונית הוא להפוך את הטסטוסטרון לחזק ועמיד יותר, או בשמו – דיהידרוטסטוסטרון (DHT).  בלוטת הערמונית מקיפה את צינור השפוכה המוביל את השתן אל איבר המין הגברי, וכן יש בה מנגנון המונע יציאת שתן בזמן זיקפה.

בלוטת ערמונית מוגדלת

הבלוטה גדלה ומתפתחת עד גיל ההתבגרות. מגיל 25 היא מתחילה שוב לגדול. מגיל 50 ומעלה עשויות להופיע תחלואות הקשורות לבלוטת הערמונית ב 50% מאוכלוסיית הגברים, כאשר עם התקדמות הגיל אחוז גבוה של הגברים חווה תחלואות שונות בפרוסטטה עקב גדילה של הערמונית. בעיה בבלוטת הערמונית תחווה על ידי הגבר כבעיות שונות הקשורות למתן שתן או שפיכת זרע, ולעתים אף בעיות במתן צואה עקב סמיכות הבלוטה לרקטום.

הסיבות הרפואיות לתופעה אינן מוחלטות וישנן השערות שונות הקשורות לאורח חיים, גנטיקה ופיזיולוגיה. גדילת הפרוסטטה כתוצאה מהתרבות התאים בתוכה, לוחצת על השופכה ומפריעה לאיכות החיים של הגבר.  התופעות העיקריות המפריעות לאיכות חייו של הגבר עקב גדילה של הפרוסטטה הן מתן שתן תכוף, תחושת בהילות להתפנות, טפטופים של שתן, ויציאת נוזל שתן ביחד עם נוזל הזרע. ברפואה הקונבנציונאלית ישנם מספר פתרונות לעניין וביניהם חסמי אלפא המרפים את השרירים סביב השופכה ומאפשרים זרימת שתן טובה יותר, תרופות המפחיתות את רמות הטסטוסטרון ומביאות להתכווצות בלוטת הערמונית, ובמקרים מסוימים נדרש ניתוח.

מבחינה הוליסטית, ההסתכלות על הסיבות לכך שהפרוסטטה מוגדלת מתייחסות לתפקידה של הבלוטה.

  • אחד מתפקידיה של הבלוטה הוא לייצר נוזל המגן על הזרע. מתוך הבנה שהגוף הוא התגשמותה של הנפש בעולם הפיזי, ניתן להבין שהבלוטה מייצגת ברמת הרוח את מהות הגבר כשומר ומגן. גדילה של הפרוסטטה יכולה בין היתר לספר על מחסום או קושי רגשי או רוחני שחווה הגבר סביב נושא זה.
  • דבר נוסף המתרחש בפרוסטטה הוא "ניהול" מעבר של נוזל שתן ונוזל זרע, ומניעת ערבוב בין השניים. בהסתכלות רחבה – חוסר בהירות בין תפקידי כגבר חסון, מוחזק רגשית, מתנהל באופן לוגי מהראש, לבין המקום הרגשי שבגבר הרוצה לבוא לידי ביטוי (השתן קשור למשק המים בגוף המשול לרגשות של האדם).

חשוב לזכור שהסימפטום של הגוף אינו יכול לשקר והוא מדויק מאוד, כך שגם אם האדם אינו מתחבר לאף אחד מהדברים באופן מודע, סביר שלהניח שבתוך תוכו אחד מהנושאים האלה נמצא בקונפליקט ומבקש התייחסות.

בתהליך הטיפול הארומתרפי נעשה שימוש בתערובות שמנים המאפשרות לעבוד הן על הצד הפיזי של התופעה והן על הצד המנטלי שלה. לדוגמה, אחד השמנים שנעשה בהם שימוש הוא שמן ערער ענבות (Juniperus coomunis). ערער הענבות(ג'וניפר) מטפל בתופעת אצירת השתן הנגרמת כתוצאה מהלחץ שמפעילה הפרוסטטה על צינור השפוכה. בפן המנטלי ערער ענבות (ג'וניפר) זהו שמן נפלא המחבר אותנו לשמחה ילדית – ומאפשר לנו לתת לרגשות לבוא לידי ביטוי.

שמן נוסף שיצטרף לתערובת הטיפולית הוא ליים (Citrus aurantifolia). ליים הוכח במחקרים כיעיל בהקטנת ערמונית מוגדלת (מצורף קישור למאמר). מבחינה מנטלית ליים מביא עימו אנרגיה של שחרור והרפייה, הוא מאפשר לנו לחקור את הרגשות שלנו בביטחון ומסייע לפתור קונפליקטים פנימיים.

https://www.hindawi.com/journals/au/2019/3031609/

אחד הגורמים הנוספים העשויים להביא לגדילה של בלוטת הערמונית הוא מחסור באבץ, ונמצא ששמן זרעי דלעת עשוי לסייע בהקטנתה של הבלוטה.

בטיפול הארומתרפי אנחנו מטפלים בגורמים הפיזיים והמנטליים הגורמים לגדילה של ערמונית כך שהיא מפריעה לאורחות חייו של הגבר על ידי שילוב שמנים מותאם אישית למטופל.

סרטן הערמונית

במקרים בהם מתפתח סרטן בערמונית, הטיפול הארומתרפי הינו טיפול תומך. מבחינה פיזית הטיפול תומך בתופעות הנילוות לטיפול הקונבנציונאלי לסרטן. מבחינה מנטלית ורגשית הטיפול מסייע לאדם לפתור את המקום בתוכו אשר אפשר (באופן לא מודע כמובן) לסרטן להתפתח.

 

 

השאר תגובה