הילדים שלנו שונים מהילדים שאנחנו היינו, הם חיים בתקופה אחרת. תקופה בה הם שווי ערך. יש להם חובות וזכויות שונים משלנו, בעוד ערכם שווה לערכנו. הילדים שלנו יעמדו בחייהם מול הרבה בחירות, הם כבר עומדים מול בחירות רבות. מידי יום הם נדרשים לבחור, החל מבחירות בעלות אופי חשוב פחות וכאלה בעלות אופי משמעותי, וככל שהם גדלים כך הבחירות שלהם נעשות מורכבות יותר, חשובות יותר ופחות בשליטתנו. הבחירה מאפשרת לילד שלנו להתנסות בעצמו בעולם, ומלמדת אותו לקחת אחריות על הבחירות שלו. אחד התפקידים שלנו ההורים הוא לאפשר בחירה בתוך המרחב הבטוח של הבית כדי ללמדו כיצד בוחרים, וללמדו את המשמעות של הבחירה. שבחירה יכולה להיות לפעמים לא מוצלחת, ואיך מתומדדים עם בחירה לא מוצלחת.

אז הנה לפניכם שישה עקרונות שיעזרו לכם ללמד את הילדים שלכם בחירה – בכל גיל:

החליטו היכן עובר הגבול האישי שלכם

רגע לפני שאני מאפשר לילדי לבחור עליי לדעת האם אני מוכן לקבל את הבחירה שלו. האם אני כהורה חושב שהבחירה הזו הולמת את גילו של הילד? וכמה היא קריטית לחייו ובריאותו? ההחלטה מראש מה אני כהורה מוכן לאפשר לילד שלי, מה הגבולות בהם הוא יכול להתנסות בבחירה, יאפשרו לילד לנוע בחופשיות ובביטחון במרחב שנתתי לו. הילד יחוש את ביטחונכם ואת הבהירות שלכם ויתנגד פחות כשתסרבו לתת לו לבחור. ילד החווה יותר מידי חופש בחירה עשוי ללכת לאיבוד ולחוש חוסר ביטחון. האיזון בין הסמכות ההורית שמטרתה לשמור על ביטחון הילד ובריאותו, לבין מתן חופש בחירה זהו תהליך שהורה עובר עם עצמו. הילדים שלנו צומחים וגדלים ומפתיעים אותנו לא פעם. הרגשתם שאתם לא בטוחים בהחלטה שלכם? אמרו לילד שאתם צריכים לחשוב על הדברים ותתנו לו תשובה אחרי שתבדקו את הנושא לעומק.

תנו דוגמה אישית

דוגמה אישית נכונה תמיד, וגם כאן. כשהורה חושף את הילד ללבטים שלו ולדילמות שלו, שואל לדעתו, מציג יתרונות וחסרונות ומקבל החלטה, הוא מראה לילד את תהליך החשיבה שמאחורי קבלת ההחלטה, בחינת האופציות שעומדות לפני ההורה כשהוא צריך לבחור.

הגבילו בחירה

בחירה רחבה לילדים ומתבגרים עשויה לבלבל אותם. חשוב לצמצם את הבחירה למספר פריטים או אפשרויות. כשהם קטנים שתי אפשרויות בהחלט מספיקות. ככל שהם גדלים אפשר להרחיב מעט את האופציות, אך זכרו שריבוי אפשרויות עשוי להיות מאוד מבלבל.

העבירו אחריות

מתן בחירה היא למעשה העברת אחריות לילד. כשאני כהורה נותן לילד את החופש לבחור, אני מוציא את עצמי מהתמונה. אני כרגע מתבונן מהצד. הילד יתנסה בבחירה שאפשרתם לו ומתוך התוצאות שהוא יחווה הוא ילמד בפעם הבאה לבחור טוב יותר. לדוגמה ילד שבוחר להשאיר את הציוד בבית הספר ושוכח ציוד שנדרש לו לצורך למידה בבית, יצטרך למצוא פתרון למצב. הוא לוקח אחריות על הבחירה שלו, מתמודד עם התוצאות ובפעם הבאה יש סיכוי טוב יותר שהוא לא ישכח ציוד.

הורידו לחץ

לפעמים אנחנו מאוד רוצים להעביר אחריות, לתת בחירה, לאפשר לילד לבחור ולהחליט עבור עצמו, ובכל זאת יש לנו כמיהת לב שיבחר דבר מה מסוים. במקרים כאלה אנחנו לעיתים מוודאים עם הילד: "אתה בטוח זה מה שאתה בוחר? אתה יודע שירד גשם ויהיה לך קר עם קצר…" "אולי תחשוב רגע שוב על מה שבחרת?" חשוב להניח לילד בבחירתו, התחושה שהוא לא עושה מה שאתם חושבים שנכון תפריע לו לקחת אחריות, תפריע ללמידה.

עודדו את ילדכם

ילדכם בחר, החליט ולא משנה מה התוצאה, עידוד תמיד חשוב. ספרו לילדכם כמה אתם נהנים לראות את בחירתו שנעשתה בשיקול דעת ובמחשבה. במידה ומדובר בבחירה משמעותית בחיי הילד/המתבגר אפשר לפתוח בשיחה – ללמוד מהבחירה. האם היה ניתן לעשות משהו אחר, אולי ניתן היה לקחת דבר מה נוסף בחשבון. עבור פעוטות, הביטוי של תוצאות הבחירה, בעיקר כשאינה כפי שחשבו שתהיה, תהיה בבכי. חבקו את ילדכם, אין צורך לומר, אין צורך להטיף מוסר, היו שם בשקט עימו, הרגישו את האכזבה והכאב….ובעצם זה נכון גם לגדולים.

אין בחירה נכונה או לא נכונה, יש בחירה. כל בחירה נושאת בתוכה תוצאות שמספרות לנו מה כדאי לבחור בפעם הבאה. ללמוד לבחור זהו תהליך שאינו נגמר וככל שנאפשר לילדנו להתנסות בו מגיל צעיר יותר ובמגוון הזדמנויות, כך הוא יכיר את עצמו טוב יותר ויבין טוב יותר כיצד העולם עובד.

 

טובה טל – מדריכת הורים לילידים ומתבגרים

השאר תגובה